Energetska efikasnost u zgradarstvu

Na osnovu člana 201. tačka 1) Zakona o planiranju i izgradnji (“Službeni glasnik RS”, br. 72/19, 81/09-ispravka, 64/10-US i 24/11), Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja donelo je PRAVILNIK O ENERGETSKOJ EFIKASNOSTI ZGRADA (Sl.glasnik 61/11), kojim su propisani zahtevi koje zgrade moraju da ispune.

Pravilnik se primenjuje na:

  1. izgradnju novih zgrada
  2. rekonstrukciju, dogradnju, obnovu, adaptaciju, sanaciju i energetsku sanaciju postojećih zgrada
  3. rekonstrukciju, adaptaciju, sanaciju, obnovu i revitalizaciju kulturnih dobara i zgrada u njihovoj zaštićenoj okolini sa jasno određenim granicama katastarskih parcela i kulturnih dobara upisanih u Listu svetske kulturne i prirodne baštine i objekata u zaštićenim područjima, u skladu sa aktom o zaštiti kulturnih dobara i sa uslovima organa, odnosno organizacije nadležne za poslove zaštite kulturnih dobara
  4. zgrade ili delove zgrada koje čine tehničko-tehnološku ili funkcionalnu celinu, a koje se prodaju ili daju u zakup.

Energetska svojstva i načini izračunavanja toplotnih svojstava utvrđuju se za sledeće kategorije zgrada:

  1. stambene zgrade sa jednim stanom
  2. stambene zgrade sa dva ili više stanova
  3. upravne i poslovne zgrade
  4. zgrade namenjene obrazovanju i kulturi
  5. zgrade namenjene zdravstvu i socijalnoj zaštiti
  6. zgrade namenjene turizmu i ugostiteljstvu
  7. zgrade namenjene sportu i rekreaciji
  8. zgrade namenjene trgovini i uslužnim delatnostima
  9. zgrade mešovite namene
  10. zgrade za druge namene koje koriste energiju

Energetska efikasnost u zgradarstvu postiže se smanjenjem energetskih potreba, a da se pri tome ne ugrozi komfor boravka ljudi. To se postiže upotrebom kvalitenih materijala, dobre stolarije, adekvatne debljine izolacionog sloja, ugrađivanjem energetski efikasnih električnih uređaja, upotrebom obnovljivih izvora energije, regulacijom temperature u prostorijama (ugrađivanjem termostata).

Pravilnikom je propisano da sve nove zgrade moraju da poseduju Elaborat energetske efikasnosti kako bi se dobila Građevinska dozvola. Elaborat energetske efikasnosti sadrži proračune, tekst i crteže u skladu sa propisom kojim se uređuju energetska svojstva zgrada.

Nakon završetka gradnje, neophodno je izvršiti energetsku sertifikaciju zgrade koju čini skup radnji i postupaka koji uključuju pregled zgrade, vrednovanje stavki prilikom energetskog pregleda zgrade, izradu izveštaja o obavljenom energetskom pregledu i izdavanje energetskog pasoša, a sprovodi je ovlašćena organizacija. Energetska sertifikacija novih zgrada vrši se u postupku tehničkog prijema zgrade (energetski pasoš je neophodan radi dobijanja Upotrebne dozvole). Energetskim pasošem prikazuju se svojstva zgrade i energetski razred kome zgrada pripada. Novoizgrađeni objekti moraju biti najmanje C razred. Postojeći objekti prilikom rekonstrukcije, adaptacije, sanacije moraju da povećaju energetska svojstva najmanje za jedan razred (npr. ukoliko postojeći objekat pripada E razredu, nakon završenih radova mora biti najmanje D razred ili viši)

Postoji osam energetskih razreda, od A+ do G.